S octem doma můžete vyčistit ledasco. S jakými materiály by ale ocet neměl přijít do styku?
- Publikováno 11. 1. 2022
- Dům, byt, zahrada
- Karel Marek
O octu se často hovoří jako o nedocenitelném pomocníkovi v domácnosti a je pravda, že kromě dochucení oblíbené kulajdy nebo koprové omáčky můžete ocet použít i při úklidu kuchyně či koupelny. I když je ocet šikovný a všestranný čistič, existují materiály, se kterými by neměl přijít do styku.
Na ucpané odpady perfektní volba
Ucpaný odpad není jen oblíbená filmová záminka pro zavolání sympatického hodinového manžela či kutila, ale bohužel také poměrně častý problém, se kterým se doma alespoň jednou potýkal asi úplně každý z nás. Na místě je řešit již zhoršený odtok vody a nečekat až do chvíle, kdy voda skrze odpad přestane odtékat úplně.
Jakmile i vás doma potrápí ucpaný odpad, nejdříve vyčistěte sifon a poté nalijte do odpadu dva litry octa. Odpad následně zašpuntujte a nechte ocet působit ideálně přes noc. Ráno odpad propláchněte konvicí vroucí vody – mělo by to problém vyřešit.
Nejlevnější čistič pračky, který znaly už naše babičky
Dříve nebylo tolik možností, které máme k dispozici dneska – především co se týče všelijakých čističů. Naše babičky ale nic takového nepotřebovaly. Když chtěly vyčistit pračku od nečistot nebo vodního kamene, vystačily si s obyčejným octem.
Na ten se hospodyňky spoléhají i dnes. Za pár korun můžete svoji pračku udržovat v čistotě i vy. Stačí přitom tak málo! Vzít lahev octa a vylít ji do bubnu, poté pračku spustit na program s nejvyšší teplotou. Smícháte-li hrníček octa s litrem vody, získáte levný čistič, se kterým můžete vyčistit nejen šuplík na prací prášek, ale také omýt těsnění či celou pračku z vnější strany.
Ocet je sice šikovný, ale na dřevo nebo kámen přijít nesmí
Na ocet většina z nás nedá dopustit – ať už v kuchyni při vaření, nebo kdekoli v domácnosti během úklidu. Ačkoli je to šikovný a všestranně použitelný pomocník za pár kaček, kterého se zkrátka vyplatí mít doma, na dřevěné nebo kamenné povrchy ho ale nepoužívejte.
Ocet je poměrně agresivní a leštěné kamenné povrchy by mohl rozrušit. Staly by se poréznějšími a případné nečistoty by se na nich usazovaly nejen rychleji, ale také s větší intenzitou. Pozor i na použití na dřevěném povrchu. Pokud je totiž dřevo ošetřeno lazurou, zachová se ocet jako odmašťovač, naruší povrch dřeva a zničí jeho ochranu.