Logo návodník

Jak vyčistit ucpaný odpad? Nechte si poradit od instalatéra

Odpadní potrubí mnoho lidí neřeší. Ale tak to bývá jen do toho okamžiku, než se vytvoří "blokáda" a voda z dřezu, umyvadla, nebo vany neodtéká. Takovéto obtíže pak způsobí nejednu těžkou hlavu. Poradíme vám, jak komplikaci s ucpanou kanalizací ve vašem obydlí vyřešit.

Nejčastější příčiny ucpaného odpadu

Blokádu v odpadním systému mohou způsobit tyto faktory:

Nahromadění nečistot na stěnách potrubí.

Při denním používání smýváte do odpadu řadu nečistot, jako jsou vlasy, nebo malé kousky zbytků jídla. Tyto částečky se postupně ukládají v trubkách. Nakonec dojde ke kumulaci nečistot na jednom místě a vytvoří se blokáda.

Nesprávná péče o odpad.

Nepočínáte si nijak, co se týká prevence ucpání potrubí. O opatřením si povíme později.

Velké kusy nečistot v potrubí.

Občas se může stát, že nedopatřením do odpadu spláchnete velké kusy nečistot, které následně potrubí zablokují.

Nevhodně konstruované odpadní trubky.

Když potrubí instalatéři pokládali, nevytvořili například správný sklon trubek. Další možné příčiny ucpaného odpadu Potrubí se zablokuje i v případě, že je poškozené na povrchu. V jistém úseku může být prasklé, nebo jeho povrch mohou poničit kořenící rostliny, či plevel. K čemuž snadno dojde především u rodinných domů.

Jaké materiály se v potrubí nejvíce usazují?

Blokádu snadno vytvoří například mokrý papír, nebo tukový odpad z kuchyně. Ten podpoří rovněž růst mikroorganismů v potrubí, což se projeví především nepříjemným zápachem. Jednoduše se do odpadních trubek dostanou i nitě a různé částečky z hadříků, kterými umýváte povrchy v domácnosti.

Při proplachování hadříku se mohou mikročástice textilie uvolnit, přichytí se na stěnu potrubí a na nich se pak nabalují další nečistoty. Dalšími velmi častými materiály, které se v potrubí usazují, jsou vlasy, či zvířecí chlupy.

Jak najít ucpanou oblast v potrubí?

Často odtok vody vázne například v umyvadle, toaletě, nebo v koupelně. Blokády se obvykle tvoří v části trubek právě mezi koupelnou a kuchyní. Než se pustíte do řešení problému, nejdříve zkontrolujte sifon u všech odtoků v domácnosti. Sifon odpusťte a pročistěte. Pokud i přes tato opatření voda stále neodtéká nikde v bytě, je potřeba zasáhnout jinými metodami.

Řešení ucpaného potrubí

V první řadě vyzkoušejte speciální čistící přípravek, jako například Krtka, což je směs s hydrogenuhličitanem sodným. Krtka vsypte do odtoků v umyvadlech a dřezu a přelijte vroucí vodou. Nechte působit. Při použití přípravku si dejte pozor na oči a pokožku, abyste nebyli poleptaní.

V případě, že tento způsob nezabere, vyzkoušejte také klasický odpadní zvon, nebo tlakové čističe odpadu, které jsou běžně k dostání na trhu. Nepomáhá ani tento způsob? Pak je nutné dostat se do potrubí manuálně pomocí instalatérské pružiny, která se odtokem provlékne. Můžete to zkusit sami, nebo ještě lépe si přivolejte instalatéra, který odpad pročistí odborným způsobem.

Zdroj: BydlimeUtulne.cz