Logo návodník

Náš tip: karetní hra Citadela

Postavit si město z karet bude bavit nejen vaši rodinu, ale i vaše přátelé. Citadela je poměrně jednoduchá a malá karetní hra, kterou si opravdu rychle oblíbíte, protože u ní můžete zažít spoustu zábavy a přitom nemusíte u hry strávit dlouhé hodiny.

Pro koho je hra určená?

Na krabičce se dočteme, že hra je pro dva až sedm hráčů od desíti let. Ve skutečnosti můžete tuto hru hrát i v případě, že máte mladší dítě, úplně stačí, když bude umět napočítat do deseti. Velkou výhodou této hry je, že se dá hrát jak s rodinou, tak i s přáteli a v libovolném počtu hráčů, což u většiny her neplatí. Pravda je, že pokud hrajete ve dvou, pak je hra mnohem kratší, ale i tak zábavná.

Jdeme na věc

Jak už bylo výše zmíněno, hra Citadela je velmi jednoduchá. Ve hře jsou tři sady karet a mince. Mince slouží k tomu, abyste si za ně mohli postavit nějakou budovu do svého města. Jednu sadu karet tvoří akční karty, které přináší jisté bonusy, což hru oživí, ale hra se dá hrát i bez nich, což doporučuji, zejména pokud hrajete s malými dětmi. Druhou sadou jsou karty s budovami. Každá budova má v levém horním rohu různý počet koleček, která značí, kolik mincí za budovu zaplatíte a zároveň jsou to i body, které za postavení budovy dostanete. Poslední sadu karet tvoří osm postav. Právě tyto postavy dělají hru zajímavější, protože každá z nich má nějaký efekt, který vám může při budování města výrazně pomoct anebo uškodit.

Vítězem se stává …

Hra končí v momentě, kdy jeden z hráčů postaví osm budov, přičemž nemohou být ve městě dvě stejné budovy. Jakmile má někdo osm budov, dohraje se celé kolo a pak se počítají body, což znamená spočítat všechna kolečka všech budov dohromady. Existují ještě bonusové body například za to, že máte budovy různých barev anebo, že jste jako první postavili osm budov a podobně. Po sečtení všech bodů se určí vítěz. Nečekaně vítězem je ten, kdo získal největší počet bodů. Zajímavé je to, že to nemusí být ten, kdo dokončil město jako první.

A v čem spočívá ta zábava?

Možná, že teď, když víte, o čem hra je a jak se hraje, tak vás příliš nezaujala. Přece stavit město není až taková zábava, nebo ano? Samotné stavění budov opravdu až tak zábavné není, i když jistou taktiku vyžaduje. Musíte si promyslet, jestli je lepší postavit budovu za pár mincí anebo čekat na nějakou hodnotnější. Ovšem největší zábavou jsou postavy. Nikdo neví, jaká postava jste a co můžete udělat, navíc v každém kole jste někdo jiný. Právě to dodává hře tu správnou atmosféru.

Pokud máte rádi deskové a karetní hry, pak si tuto jistě oblíbíte. Rozhodně stojí za to si jí zkusit zahrát, uvidíte, že bude líbit nejen vaší rodině, ale i přátelům.

Je jedno, kolik vám je let, takhle hra vás bude bavit.