Logo návodník

Jak přivést děti ke čtení

Děti jsou radost, ale někdy také starost. Naučit je správným návykům může být někdy těžké, ne však nemožné. Je třeba na to jít od lesa, a tak zde přinášíme několik tipů, které vám pomohou přivést vaše dítko ke čtení. Možná vám čtení knih nepřijde důležité, ale vězte, že vytvoření takových návyků bude jen a jen ku prospěchu. Jdete do toho?

Jak přivést děti ke čtení

Číst a psát se děti učí již v útlém věku. Možná si říkáte, že knihy v dnešní době mají dosti silnou konkurenci v mobilních zařízeních, sociálních sítích a televizi. Přivést děti ke čtení je tak těžší, než kdy jindy. Papírové knihy však stále existují, díkybohu. A je jich mnoho pro děti nejrůznějších věkových kategorií. Čtení je pro jedince velmi prospěšné, a tak se nabízí otázka: je pro děti čtení nutné zlo, nebo je baví? Tuto otázku nelze generalizovat, ale většina dětí by nejspíš odpověděla, že čtení je pro ně otrava. Pojďme to změnit!

Vztah ke knihám je důležitý

Děti, které čtení nebaví, možná ani nevědí, že by je bavit mohlo. Možná ani nemají tušení, že ty správné příběhy pro ně je mohou vtáhnout do děje takovým způsobem, že nebudou schopny knihu pustit z ruky. Však to nespíš znáte sami. V tomto případě může pomoci i jednoduché čtení před spaním. Děti si tak vytvoří vztah ke knihám a příběhům a v pozdějším věku jim nebudou cizí. Chybu určitě neuděláte, pokud půjdete vašim ratolestem sami příkladem a sami budete číst. Důležité ale je dát dětem volnou ruku při výběru knih. Později se můžete jejich výběrem inspirovat a podobné knihy jim darovat k narozeninám nebo Vánocům.

Papírové knihy na ústupu

Pokud přeci jen chcete dát přednost něčemu jinému než papírovým knihám, zkuste elektronické knihy na tabletu či čtečce. Dětem dokonce čtení na těchto zařízeních může pomoci udržet pozornost, jelikož se nerozptylují neustálým otáčením stránek. Faktem také je, že dnešní děti pochází z generace, která má k elektronice blíž, než kterákoliv jiná generace. Možností jsou také audioknihy, které jsou perfektní při cestování a děti naučí zamilovat si příběhy. Budou tak více motivování si příběh přečíst.

Materiálem ke čtení ale nemusí být jen knihy, užitečné jsou také nejrůznější časopisy či komiksy. Možností je mnoho, a tak by byla škoda, kdybyste je svým ratolestem nepředstavili. O přečtených příbězích pak spolu můžete diskutovat a donutit je tak, aby se nad tím, co přečetly, více zamyslely a něco si z toho do života vzaly.

Nejdůležitější je ale naučit je číst pro radost, nikoliv z povinnosti.