Logo návodník

6 rodinných aktivit, které můžete vyzkoušet zdarma

Říká se, že čas strávený s rodinou je to, co člověka nejvíc obohatí. A je to bezpochyby pravda, přesto jistě uznáte, že takové momenty jsou mnohdy velmi finančně náročné. Proto jsme si pro vás připravili několik tipů na aktivity, které můžete podniknout všichni spolu, zároveň vás ale nebudou stát tolik peněz.

1. Vydejte se prozkoumat nové místo ve vašem okolí

Procházka, zejména s malými dětmi, je něco téměř rutinního. Když však vyrazí celá rodina a vydá se na nějaké nové místo, může to být rázem dobrodružná výprava. Ta opravdová zábava nastává tehdy, když necháte děti vybírat cestu. Nejspíš skončíte v křoví uprostřed lesa, ale za to nadšení malých raubířů to jistě stojí, nemyslíte?

Velkým benefitem procházek je navíc i pohyb jako takový, který dnes často chybí nejen dětem, ale i dospělým.

2. Uspořádejte piknik

Jako rodiče neustále chystáte nějaké jídlo, pro jednou však můžete svačinu zabalit do batohu, přidat deku a vyrazit se najíst někam ven. Může to být městský park, les nebo klidně jen babiččina zahrada. Jde o to, že jezení venku na dece je pro děti něco nového a nezvyklého. Mohou si přitom hrát, pozorovat zvířata a krmit je drobky od jídla. Uvidíte, že si to určitě užijí.

3. Pozorujte hvězdy

Některý víkendový den nechte děti, aby šly spát až později v noci, a uspořádejte pro ně opravdové dobrodružství v podobě večerní výpravy. Uvidíte, že obyčejná procházka vaší ulicí se promění v něco neskutečného. A když navíc najdete i místo, odkud budou vidět hvězdy, vaše ratolesti se budou tetelit blahem.

Co se hvězd týče, tak naprosto jedinečný zážitek zaručují každoroční meteorické roje, tzv. perseidy. Ty budou v roce 2022 nejčastější od 17. července do 24. srpna, kdy by měly být snadno viditelné pouhým okem. Tak si to poznamenejte do kalendáře.

4. Uspořádejte herní večer

Připravte si zdravé mlsání, vypněte televizi i mobily a pusťte se spolu s dětmi do hraní. Existuje řada společenských her, které jsou určené i pro malé děti, nemusíte mít obavy. A pokud nemáte náladu experimentovat, vsaďte na klasické Člověče, nezlob se. S dětmi můžete ale klidně skládat větší puzzle, číst si, malovat nějaké větší obrázek, péct… Představivosti se meze nekladou.

5. Vyzkoušejte honbu za pokladem

Starší děti už jistě budou znát princip geocachingu, tedy malých pokladů, které jsou uložené na konkrétních zeměpisných souřadnicích. Tato aktivita je kombinací turistiky a sportu, pro malé děti ale bude mít i nádech dobrodružství. Ostatně klidně můžete dětem vytvořit i mapu pokladu, která vás posléze k ukryté „kešce“ zavede.

6) Využijte dny otevřených dveří

Policejní a hasičské stanice bývají při různých příležitostech otevřené návštěvníkům. Tyto akce jsou většinou zaměřené právě na malé děti, proto pokud budete mít příležitost, neváhejte je navštívit. Děti se nejen pobaví, ale dozvědí se i něco o své bezpečnosti a také o fungování záchranného systému.