Logo návodník

Recenze knihy Sedm principů spokojeného manželství – John M. Gottman

Máte pocit, že se vaše manželství pomalu ale jistě blíží ke svému konci? Že už vám to vůbec nefunguje, pořád se jen hádáte a původní láska a vášeň se už dávno vypařily? Myslíte už na nejhorší a připravujete rozvodové papíry? Pak přesně pro vás je jako stvořená kniha Sedm principů spokojeného manželství – Praktický průvodce fungováním dlouhodobých vztahů z pera psychologa Johna M. Gottmana.

Žádné plané rady

Spousta motivačních a vzdělávacích knih má tu chybu, že nejdou vůbec k jádru problému. Nehledají příčiny, ani vám nedají konkrétní řešení. Pouze se plácají po povrchu a tisíckrát popíší danou skutečnou, ale řešení nikde.

To ovšem není případ knihy Johna M. Gottmana. Jelikož je John významným americkým psychologem, který se problematice vztahů a manželství zabývá už desítky let, získáte od něj hned od první stránky až do poslední tečky přesný návod na to, jak své manželství, anebo třeba i vztah, zachránit. A věřte, že každé manželství lze zachránit.

Sedm principů spokojeného manželství

Získáte nejen oněch slibovaných sedm principů spokojeného manželství, či partnerství, ale také praktické hry, kvízy, testy a dotazníky, které můžete se svým partnerem průběžně po celou dobu svého společného života vyplňovat a tím svůj vztah ještě více utužovat a prohlubovat.

Obrovskou výhodou této, dalo by se říct, "příručky" je také fakt, že je univerzální. Neplatí tedy jen na manželství, ale na partnerské vztahy jako takové. Tedy i na kamarádství, nebo pracovní vztahy. Pokud vám doteď nebylo jasné, proč se s vámi třeba někteří lidé přestali ve vašem životě bavit, proč se vám rozpadlo manželství, anebo proč vám nikdy vztah nevydržel déle než půl roku, tato kniha vám to konečně pomůže rozklíčovat.

Návod na spokojené manželství existuje

Neříkáme, že se vám díky této knize manželství nikdy nerozpadne, ale můžete díky tomu velkou měrou předejít. I kdybyste si tuto knihu pouze přečetli, už to je skvělý začátek a máte mnohonásobně větší šanci, že váš vztah skutečně vydrží.

Nedělejte předčasné závěry

Ovšem nedělejte z knihy závěry po přečtení prvních pár stránek. Je potřeba knihu dočíst až dokonce, abyste pochopili všechny souvislosti a veškerá zákoutí. Udělejte si proto na čtení klid a prostor a věnujte pár večerů pouze četbě. Až jakmile budete mít dočteno, budete přesně vědět, kde má vaše manželství slabiny, kde vyžaduje zapracovat a ve kterých oblastech jste naopak se svým partnerem silní.

Závěrečné zhodnocení

Knihu Sedm principů spokojeného manželství – Praktický průvodce fungováním dlouhodobých vztahů od Johna M. Gottmana by si měl přečíst každý, kdo má ve vztazích problémy, komu to nikdy nevyšlo, anebo komu na současném vztahu hodně záleží a nechce o něj přijít. Toto je přesně ta kniha, která vám může změnit život.