Logo návodník

Jak stahovat videa (nejen) z YouTube

Chcete-li si, z jakéhokoliv důvodu, z internetu stáhnout online video, ne vždy je to úplně jednoduché. Naštěstí je na internetu k nalezení mnoho nástrojů, které vám se stažením videa pomohou. A my jsme pro vás vybrali 5 nejlepších nástrojů pro stahování streamovaného videa z libovolného webu.

Většinu dnešního internetového provozu dělá streamování online videa, a největší část z tohoto typu provozu dělá jednoznačně YouTube. Jen na YouTube je každou minutu nahráno přes 400 hodin videoobsahu.

Když zvážíme další weby pro streamování videa, jako je Vimeo, Dailymotion, Twitch a další, pak je to neuvěřitelné množství dat. A pokud máte nízký měsíční datový limit, pak může být streamování videa docela drahý koníček.

Jedním z řešení je stáhnout si online videa k offline sledování. To vám umožní videa sledovat opakovaně, aniž byste plýtvali daty.

Tak se pojďme podívat na 5 vyzkoušených a bezpečných nástrojů, které vám pomohou se zachycení a stahováním streamovaného videa.

1. Video DownloadHelper

Dostupné pro: Chrome, Firefox.

Podporované weby: YouTube, Facebook, Instagram, Vimeo, Dailymotion, Lynda, Twitter, Udemy a stovky dalších webů.

https://api.apeople.cz/assets/a07b79f3-d488-47bb-9654-7240f4cbc008
Zdroj obrázku: Depositphotos

Pokud hledáte skvělý nástroj pro stahování videa, pak je Video DownloadHelper jedno z nejužitečnějších rozšíření do prohlížeče, které můžete mít. Když ale nějaká rozšíření používáte, asi jste na vlastní kůži zažili, že velké množství rozšíření Chrome docela výrazně zpomaluje. Pokud ale denně stahujete hodně videí, Video DownloadHelper rozhodně vyzkoušejte.

Nainstalované rozšíření přidá vedle adresního řádku prohlížeče tlačítko, na které stačí kliknout a stáhnout jakékoli video na aktuální stránce. Pomocí vyskakovacího okna se jen rozhodnete, kam jej chcete v počítači uložit.

2. 4K Video Downloader

Dostupné na: Windows, Mac, Linux.

Podporované stránky: YouTube, Facebook, Vimeo, Flickr, Dailymotion a několik dalších stránek.

https://api.apeople.cz/assets/956a1f33-cb18-4499-8da0-1dad3d741252
Zdroj obrázku: Depositphotos

4K Video Downloader je extrémně jednoduchý nástroj pro zachycení videa z webových stránek. Funguje rychle, neomezuje stahování a navíc má skvělé a jednoduché rozhraní.

Stačí jednoduše zkopírovat URL adresu online videa a vložit ji do 4K Video Downloaderu. Můžete vložit i odkazy na seznamy videí nebo kanály na YouTube, a jedním klikem si stáhnout dostupná videa. Dokonce se můžete přihlásit k odběru YouTube kanálů a automaticky stahovat nová videa ihned jak budou k dispozici!

Stahování videí je možné v rozlišení 8K, 4K, 1080p nebo 720p (samozřejmě pokud bylo zdrojové video nahráno v tomto rozlišení). Kromě toho lze videa stahovat také ve formátech MP4, MKV a FLV. Nebo si můžete stáhnout pouze zvukovou stopu, a to ve formátu MP3 nebo MP4. Free verze má jediné omezení, a tím je možnost stáhnout jen 30 videí denně.

3. Freemake Video Downloader

Dostupné na: Windows.

Podporované stránky: YouTube, Facebook, Liveleak, Veoh, Vimeo, Dailymotion a desítky dalších stránek.

https://api.apeople.cz/assets/437daa27-35c4-4657-b5ac-66f784a60f2e
Zdroj obrázku: Depositphotos

Freemake Video Downloader je jedním z nejpopulárnějších nástrojů pro stahování videa. Ve skutečnosti je to jeden z nejlepších online stahovačů videa pro jakýkoli web.

Je zcela zdarma, snadno se používá a je velmi flexibilní, pokud jde o kvalitu a možnosti výběru formátu. Je však k dispozici pouze ve Windows.

Videa lze stáhnout v několika formátech, včetně AVI, FLV, MKV, MP4 a WMV. Pokud chcete pouze zvukovou část, videa lze stáhnout také ve formátu MP3. Vlastní proces vyžaduje pouze adresu URL videa – stačí ji zkopírovat a vložit.

4. JDownloader

Dostupné na: Windows, Mac, Linux.

Podporované stránky: Téměř všechny stránky se streamovaným videem.

https://api.apeople.cz/assets/7afce2eb-7378-456b-99ee-5a758682ae42
Zdroj obrázku: Depositphotos

JDownloader je dokonalý stahovač streamů: vezmete URL adresu stránky, na které je streamované video, vložíte ji do aplikace, ta ji prohledá, a na vás je si puze vybrat, které z videí chcete stáhnout.

Super je, že nepotřebujete přímou URL adresu konkrétního videa. Najde si vše potřebné sám a je tak velmi snadné stáhnou ze stránky několik videí najednou.

Dejte si ale pozor při instalaci. Instalační program obsahuje bundleware (jiný program), který rozhodně nepotřebujete. Když spustíte instalační program, narazíte na stránku, která nabízí instalaci „Bing Search“ nebo něčeho podobného. Stačí ale tuto "neodolatelnou nabídku" kliknutím odmítnout a přidaný program se na váš počítač nenainstaluje.

5. youtube-dl

Dostupné na: Windows, Mac, Linux.

Podporované stránky: YouTube, Facebook, HBO, Metacafe, Vimeo, Dailymotion a tisíce dalších stránek.

https://api.apeople.cz/assets/b80a77ca-6dc0-40a4-9849-d0893c54d6f6
Zdroj obrázku: Depositphotos

Youtube-dl je nástroj pro pokročilé uživatele, kterým vyhovuje příkazový řádek. Pokud dáváte přednost grafickým rozhraním, ušetřete si bolest hlavy a využijte jedno z výše uvedených řešení.

Ale pokud naopak příkazovou řádku preferujete, pak youtube-dl nabízí největší flexibilitu ze všech nástrojů pro stahování videa. Ovládání je ale dost komplikované a má i netriviální křivku učení. Připravte se na čtení dokumentace, jinak se snadno ztratíte.

Můžete ale také vyzkoušet youtube-dl-gui, neoficiální front-end, který je dostupný pro Windows a Linux.

Vybrat si můžete několik parametrů pro výběr videa, nastavení kvality, zpracovat seznam skladeb, nastavit limit rychlosti stahování, hromadné stahování, automatické pojmenovávání souborů, zahrnutí reklam i stahování titulků.

Podporovány jsou následující formáty: 3GP, AAC, FLV, M4A, MP3, MP4, OGG, WAV a WEBM.

Když ale vše předchozí selže...

Můžete narazit na video, které není podporováno žádným z výše uvedených nástrojů. Pak je poslední možností přehrát video v režimu celé obrazovky a zaznamenat obrazovku během přehrávání.

Není to dokonalé řešení, ale když nic jiného nefunguje, tohle funguje (skoro) vždy. Některé weby a aplikace (zejména služby televizního streamování) totiž zablokují záznamník obrazovky a zabrání zachycení záznamu. Když se pak pokusíte záznam přehrát, uvidíte jen prázdnou obrazovku.

VLC Media Player

Pokud můžete získat přímou URL adresu online videa, můžete také použít VLC k přehrávání a nahrávání online videí. O VLC ale zase někdy příště.

Zdroj: makeuseof.com