Logo návodník

Alza chce být naší první volbou. A dnes i tou nejlevnější. Jaká je skutečnost?

Alza.cz se rozhodla být nejen největším e-shopem v ČR, ale nově chce být i tím nejlevnějším. Jak to funguje a jestli při srovnání cen "nefabuluje" a neohýbá si realitu ke svému prospěchu se dnes podíváme.

Možná jste si toho nevšimli, nebo jste to brali jen jako "marketingový chyták", ale na svých stránkách již delší dobu testuje přímé srovnáním s cenami konkurence. A je-li dražší, pokud si tedy o slevu aktivně řeknete, cenu vám na konkurenční dorovná.

Jak zjistit konkurenční cenu vybraného výrobku?

Alza nám to maximálně zjednodušuje. Ke konkurenční ceně se dostaneme přímo na webových stránkách obchodu a to dvěma snadnými způsoby. Pokud jste ale přihlášeni ke svému účtu u tohoto obchodníka, neuvidíte jednoznačně vyčíslené rozdíly ceny. Ve firemních účtech Alza.cz se pak zobrazují úplná hausnumera. Stačí se odhlásit, a uvidíte "správné" ceny.

Pro vyzkoušení této funkce a zjištění, jestli si Alza výsledky porovnání trošku neupravuje jsme náhodně vybrali herní notebook ASUS ROG Strix G15. Příliš velká náhoda to upřímně nebyla: syn bude mít narozeniny, a nastala doba pro notebook, který by se k němu dostal jinou cestou, než obvyklým "děděním po rodině".

Standardní stránka výrobku na Alza.cz vypadá dnes takto:

https://api.apeople.cz/assets/03521075-f807-4e4b-bc84-640f7d5c6f2a
Zdroj obrázku: Alza.cz

První způsob: Označte název výrobku myší

Jednou z možností jak využít tuto funkci je označit název výrobku myší. Načte se vám podobně vypadající okno.

https://api.apeople.cz/assets/bf1f4b3e-fb99-4e76-8ed9-f535fa85ddf7
Zdroj obrázku: Alza.cz

Zde Alza využila toho, že parametry výrobku hledáme tam, kde mají nejlepší popisy a fotky, pak si ale hodně z nás jde zkontrolovat, jestli cena kterou obchodník požaduje odpovídá nabídce na trhu.

A děláme to samozřejmě tak, že si jednoduše zkopírujeme název výrobku a vložíme ho do oblíbeného vyhledávače nebo srovnávače cen. Už tedy nemusíme? Uvidíme.

Druhý způsob: Garance výhodné ceny

Pod cenou výrobku najdete odkaz "Garance výhodné ceny". Pokud na něj kliknete, otevře se vám následující informační okno.

https://api.apeople.cz/assets/c046f144-34cc-4fc0-8862-8784ad846a2e
Zdroj obrázku: Alza.cz

Podle Alzy je má tedy tento notebook nejlevnější, a to o významných 3.100 Kč. Můžeme se dokonce podívat s kým se srovnává.

https://api.apeople.cz/assets/be17320e-c27f-4f1e-b6fc-eedc1721383a
Zdroj obrázku: Alza.cz

Jako relevantní konkurenci zde Alza.cz vidí CZC.cz, MALL.cz, datart.cz, tsbohemia.cz (a i její alfa.cz) a istyle.cz.

Logicky se nesrovnává s "garážovými" prodejci. Ale tam bychom stejně nenakupovali. Kdo jednou zažil reklamaci v malém obchodě a v jednom z těchto velkých obchodů, asi ví o čem mluvím.

Jaká je realita: Říká nám Alza s cenami pravdu?

Takže Alza.cz nám tvrdí, že u ní je tento notebook nejlevnější. Tak se pojďme podívat, jestli je to pravda.

Uděláme si svoje vlastní srovnání relevantních nabídek na trhu. Využijeme k tomu největší srovnávače na trhu. Začneme na Heurece.cz.

Výsledek Heureka, řazeno od nejlevnějšího:

https://api.apeople.cz/assets/55b369e6-aa0b-44c9-a96b-13b8e179acdb
Zdroj obrázku: Alza.cz

Data odpovídají, Alza je dokonce absolutně nejlevnější.

Zkontrolujeme ještě výsledek na Zboži.cz. Opět seřadíme od nejlevnějšího:

https://api.apeople.cz/assets/268ad313-a085-46cb-a240-81ec99d038d2
Zdroj obrázku: Alza.cz

Výsledek? Alza je opravdu nejlevnější!

Osobně z toho mám radost, protože tam opravdu rád nakupuji. Zeleného skřeta (zřejmě jako většina z vás) nesnáším, ale jejich sortiment, termíny doručení a hlavně způsob řešení reklamací... OBJEDNÁNO.

A když je cena Alzy vyšší? Snižte si ji. Funguje to!

Pokud vám výše uvedený způsob ukáže, že Alza pro vás nemá nejvýhodnější nabídku, nestyďte se využít možnost říct si o lepší cenu. Na 99% ji dostanete.

Na mnoha jiných výrobcích #vyzkousenozavas.

Malé doplnění k nákupu tohoto notebooku

Notebook je bez operačního systému. Pokud to jde, kupuji pouze takové konfigurace. Operační systém si pak vždy vyberu podle potřeby. Pokud to nebude Linux (a zde nebude - je to herní notebook), musím ještě koupit licenci Windows.

Preferuji Windows ve verzi Pro. A optimálně nové Windows 11. Platit ale 5.990 Kč za novou licenci... to určitě nebudeme. Zejména když existuje jiné, zcela legální řešení za 1/10 částky.