Logo návodník

Jak na ekologickou likvidaci vozidel

Nový vývoj technologie posouvá také vývoj vozidel. Každý rok se objevují nové modely aut, která nahrazují starší modely. Postupem času dojde i na vaše oblíbené auto, které vám slouží již tolik let. Budete jej muset vyměnit za technologicky novější a zároveň ekologičtější model.

Rozhodně nepřemýšlejte nad variantou, že sundáte registrační značky a vozidlo odstavíte. Dříve nebo později vám stejně zazvoní u dveří někdo, komu bude odstavené vozidlo překážet. Sundáním registračních značek nic nezmůžete, majitel vozu je dohledán podle VIN kódu. Stejně tak budete v takovém případě i nadále platit povinné ručení.

Jak (správně) postupovat při likvidaci vozidla?

Autovrakoviště

Aby bylo vozidlo ekologicky zlikvidováno, musí být odvezeno na vrakoviště. Vybrat musíte vrakoviště, které má autorizovaci pro likvidaci vozidel, tato pracoviště zajišťují, že bude s vrakem naloženo podle zásad životního prostředí. Vozidlo je rozebráno a některé části prodány na náhradní díly. Tato forma likvidace je bezplatná, někdy se stává, že vám vrakoviště ještě vyplatí poměrnou částku, právě díky možnému prodeji náhradních dílů. Z vrakoviště si musíte odnést registrační značky. Podmínkou přijetí vozu na vrakoviště NENÍ kompletní stav vozidla. Odevzdat můžete i vozidlo rozkradené nebo bourané, musí však být patrné podle VIN kódu, o jaké vozidlo se jedná.

Zánik vozidla z registru

Vozidlo je následně pomocí formuláře odhlášeno. S dokumenty z autovrakoviště zajdete na dopravní inspektorát, kde vyplníte formulář - Žádost o vyřazení silničního vozidla z provozu a zápis zániku silničního vozidla. Pro zánik musíte předložit doklad totožnosti, dokumenty k vozidlu - malý a velký technický průkaz, registrační značky a doklad o ekologické likvidaci. Na rozdíl od depozitu je zánik vozidla trvalý a není zpoplatněn.

Ukončení smlouvy povinného ručení

Pro pojišťovnu je důležitý doklad o zániku, nejčastěji se přikládají kopie dokumentu z dopravního inspektorátu, kde se zánik vozidla eviduje. Pro ukončení povinného ručení je směrodatný den, kdy došlo k zániku vozidla. Máte-li zaplacenou pojistku na období dopředu, pojišťovna je povinna vyplatit pojistné za následující období zpět.