Tipy pro pěší výstup na italskou sopku Vesuv

Chystáte se vyjít na jednu z nejnebezpečnějších sopek tohoto světa? Tak to zavolejte Kennyho Logginse. Jste totiž v Danger zone. Na druhou stranu, popálení lávou vám může otevřít vrata k nové kariéře, kde budete moci nosit stylový černý obleček. A černá jde ke všemu! Hlavním důvodem proč tento výlet uskutečnit je však zážitek z něj a také překrásný výhled, který se vám naskytne při pohledu z vrchu. Ten občas zahrnuje i dým, jež z doutnajícího Vesuvu stoupá…

Cesta na Vesuv

K hoře Monte Vesuvio se můžete dostat buď autobusem/minibusem pro turisty nebo vlastním/vypůjčeným autem. Pokud pojedete sami, mohlo by se vám zdát, že jedete špatným směrem. Ve většině případů je to jen váš dojem a nezvyk na italskou infrastrukturu. Hlavní cesta k sopce totiž v některých pasážích vypadá jako silnice třetí třídy vedoucí do nejzapadlejší vesničky. Radši si tedy zapněte GPS a pošetřete nervy.

Turistické autobusy vás “vyhodí” ve výšce 1000 metrů nad mořem. Automobil či motorku pustí místní administrace do výšky o 200 metrů nižší. A i když si tam svůj dopravní prostředek můžete (za 5 euro) zaparkovat, lístky pro vstup na Vesuv si musíte koupit jinde.

Italové však mají řešení! Za další 2 eura na osobu (děti to mají zdarma) vás minibus odveze k této zázračné pokladně. Ale co čekat od země, kde ani vlaky nejezdí včas

Pěší výstup

Vstupenky (za 10 euro) jste si koupili a už se těšíte na pěší výstup na hřeben hory? Počítejte s tím, že na vrcholku vás čeká větší zima a vítr. Ideálním řešením je připravit si několik vrstev oblečení.

Dobrým nápadem jsou také trekingové či přímo horolezecké boty. Hlavně nic otevřeného, takže žádné sandály. Cesta nahoru je totiž “posypaná” sopečným popelem, který připomíná štěrk. A speciálně cestou dolů to na tomto povrchu dost klouže.

Pokud jste starší nebo si příliš nevěříte, mohou přijít vhod i trekingové hole na Nordic Walking.

Jestliže jste část cesty absolvovali dopravním prostředkem a nezačínáte úplně zdola, pak je samotný výšlap relativně krátký. To je však vyváženo jeho prudkostí. S dobrou fyzickou kondicí můžete horu pokořit za 15-20 minut. Jenže… není kam spěchat. Raději jděte pomalu a vychutnávejte si krásy místní krajiny.

Co dělat na vrcholu?

Vydechněte si a jděte se kouknout na vyhlídku. Když se budete dívat směrem ven, uvidíte Středozemní moře a přístavní město Neapol. Můžete se také pokusit zahlédnout Pompeje, jež v roce 79 (s pomocí Doktora Who) zničila exploze právě této sopky. V tu chvíli si možná uvědomíte její ničivost. Město Pompeii je totiž od Vesuvu vzdáleno cca 8 kilometrů.

Po tomto zjištění je nejlepší přejít na druhou stranu a podívat se “dovnitř” – na kráter. Sopka je sice zasypaná, ale když vám bude přát štěstí, podaří se vám spatřit kouř, který z tajemného Vesuvu příležitostně vychází. Někdy ucítíte i jeho sirný zápach.

Obzvláště nádherně vypadá dým v zimních měsících, v nichž kontrastuje se sněhem:

Jestli vás destrukce nezajímá, vyzkoušejte si alespoň zdejší velkolepou ozvěnu:

Restaurace a obchody pro turisty

Nahoře nenajdete jen hezký výhled, ale i různé krámky a dokonce i restauraci La Capannuccia. V té se můžete osvěžit, najíst, nebo si zakoupit místní specialitu – víno pěstované na svazích Vesuvu.

Co se týče turistických obchůdků… Ty nabízejí jak pohlednice, tak i předměty vyrobené z lávy. Nejvíce jdou na odbyt šperky. Korále, náhrdelníky, náramky. Ty se nicméně neprodávají jen na vrcholu. Naleznete je všude v okolí sopky – často za příznivější ceny.

Důležitější je však fakt, že ne všechny tyto věci jsou opravdu vyrobeny z lávy – i když vám to někteří prodejci budou tvrdit. Jestli vám tedy nejde o krásu tohoto zboží a prostě jen toužíte po nějakém tom sopečném kousku… prostě si cestou vezměte nějaký větší “kámen”. Jak bylo zmíněno výše, celá trasa je posetá pozůstatky po sopečné činnosti.

Závěrečné rady

Zájezd na Vesuv si naplánujte. Sopka je sice přístupná celý rok (od devíti ráno), ale otvírací doba se (měsíc od měsíce) liší. Někdy se prohlídka uzavírá už ve tři hodiny odpoledne, jindy až v šest večer.

Také počítejte s tím, že vás nepustí úplně všude. Jestliže byste se chtěli podívat i na normálně nepřístupná místa, budete si muset zaplatit speciálního průvodce, který vás na ně zavede.

Video: Pohled na okolí z vrcholku Vesuvu

Úvodní foto Letecký pohled na vulkán Vesus z roku 2011 od Rosse Elliotta pod licencí CC BY 2.0