Jak získat levné vstupenky do Vídeňské státní opery?

Jste ve Vídni nebo se tam právě chystáte? A chtěli byste se jít podívat na nějaké představení do místní státní opery? Tak to si připravte pořádně naditou peněženku, protože vstupné se může vyšplhat až na několik stovek eur… Pokud vám však nevadí trocha nepohodlí a chtěli byste ušetřit až tisícovky korun, můžeme vám poradit trik, který vás dostane dovnitř za pouhá dvě až čtyři eura.

Nejprve si zjistěte, zda Rakouská státní opera vůbec vystupuje. Existují případy lidí, kteří dostali chuť na balet, vydali se na cestu – jen aby zjistili, že přes dětské letní prázdniny (červenec a srpen) je pauza.

Pokud jste ve Vídni v divadelní sezóně, je třeba si ještě zjistit podrobnosti o plánovaném programu. Jestli totiž narazíte na premiéru, můžete mít smůlu.

Vstupenky na stání

Ve většině případů ale budete mít štěstí a vše bude dostupné i široké veřejnosti. V takové situaci se budou (za 2-4 eura) prodávat takzvané vstupenky na stání. Ty se začínají distribuovat 80 minut před začátkem – avšak buďte tam radši dříve. Uchazeči o tyto lupeny (vesměs mladíci) se začínají scházet tak dvě až tři hodiny před začátkem představení – záleží na popularitě opery.

Dalším oříškem je fakt, že lístky na stání se prodávají na jiném místě než ostatní vstupenky. Najít pokladnu by ale neměl být problém. Měla by být na té straně budovy, která je čelem k Operngasse. Případně hledejte nápis “Stehplatz-Kasse” či “Standing Area.”

A aby toho nebylo málo, každá osoba si může zakoupit jen jeden lístek. Takže si tam počkáte všichni.

Nepodceňujte přípravu

Čeká vás tedy spousta vyčkávání a pak ještě celá opera, balet či vystoupení orchestru. Ve stoje. Ideální příležitost vzít si ty nepohodlné podpatky.

Počítejte s tím, že vaše pozice nebude úplně u pódia, takže divadelní kukátko by mohlo přijít vhod. Přinejhorším si ho můžete (za další dvě eura) vypůjčit – nezapomínejte však na to, že jejich počet je omezen.

Jiné možnosti sledování Vídeňské opery

Představení lze vidět i bez vstupenky. V operním domě mají totiž kavárnu, na jejichž televizích uvidíte to stejné, co diváci uvnitř sálu. Je ale třeba vzít v potaz, že za kávu můžete zaplatit více než za tyto speciální lístky. A také to není stejný zážitek.

Nově také Vídeňská státní opera nabízí živé přenosy, které jsou snímané ze dvou různých pohledů – mezi nimiž lze libovolně přepínat.

Video: Ukázka z představení Elektra (Richard Strauss)

Úvodní foto File:Wiener Staatsoper 2006-11-06 od Pallasathena pod licencí CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons.